Монте Карло

Прекрасна, луксузна градска држава на Монако отсекогаш била интересно за туристите со свои знаменитости . Еден од нив е кругот Circuit de Monaco во елегантната област на Монте Карло, која се протега долж француската ривиера. Овој градски пат станува главна траса за време на Формула 1. Кога се одржуваат тркачки натпревари, тој е целосно блокиран и локалните автобуси се исклучени од патеката.

Се разбира, за време на шампионатскиот митинг, Монте Карло стана главен центар за туристи, славни личности и спортисти. Постојат договори и спонзорски договори со победниците на трките. Жителите на Монако, кои имаат апартмани по должината на патеката, навистина стануваа побогати на сметка на изнајмувањето во тоа време. Песницата стана најпопуларна и вредна за возачите, како и љубителите на неверојатни натпревари, бидејќи само тоа не е важно за шампионатот за време на шампионатот, но умешност и способност да се вози со голема брзина.

Историја на патеката во Монте Карло

Митингот во Монте Карло беше главната рута од раѓањето на Формула 1. Оваа прилично комплицирана фаза на натпреварот одлучи да го отвори принцот Алберт I во 1911 година, а во 1929 година се одржа првата трка за тренинг. Во 1950 година, релито во Монте Карло стана задолжително коло на светското првенство на Формула 1. Победникот на првата трка беше Хуан-Мануел Фанџио. Во 1952 година, за време на трката, италијанскиот тркач Луиџи Фагиоли беше трагично убиен. Тој немал време да успори во опасниот тунел на патот и се урна. По овој инцидент, целиот свет почна да зборува за опасноста од патот и беше протеран од Формула 1 до 1955 година. Сепак, во 1955 година, колото се врати во тркачкиот календар на шампионатот. Од тој момент, уште две смртни случаи на тркачи се одржаа на митингот на Монте Карло, а двајца само одлетаа на море со автомобили, но тоа не влијаеше на одржувањето на шампионатот. Должината на тркачката патека се менува со текот на времето, последната конфигурација беше во 2003 година од 3370 м до 3340 м.

Максималната брзина на премин на сите фази беше утврдена во 2007 година. Со брзина од 110 км / ч, францускиот возач на трки, Себастијан Лоеб покажа неверојатни резултати, најдобри во историјата на Формула 1. Тој тргна на патеката до Citroën C4 за 3 часа и 10 минути, што стана светски рекорд.

Гран-при на патеката во Монте Карло

За почетници и веќе познати возачи на светот, победата на патеката во Монте Карло е исклучително важен настан, бидејќи во оваа фаза возачите ја покажуваат својата способност да се прилагодат на патот и способноста за возење на автомобилот со брзина. Трката е многу тесна, само две автомобили можат да влезат во својата ширина во своите димензии, затоа "да се работи за претекнување" е многу глупава и опасна одлука на секој возач. За да ја добие долгоочекуваната победа во Формула 1, атлетите треба што е можно попрецизно да поминат низ врти и тунели што се наоѓаат на митингот во Монако дури 17 пати. Патот изгледа како многу стрмни серпентини, еден погрешен потег, а летот е неизбежен, а можеби дури и смртоносен исход.

Пред шампионските возачи на тркачки автомобили е многу важно да се избере вистинската гума, бидејќи автопатот на патот е исполнет со екстремни области: влажен асфалт, мраз, снег, суви парцели. Овие фази се менуваат многупати, толку лошо избрани гуми можат да се однесуваат добро на сува асфалт и воопшто не можат да се справат со ледената покривка. Тркачите се обидуваат да изберат мека гума и да посветат големо внимание на возењето на автомобили, аеродинамиката, како и на стратегијата на трката.

Митингот во Монте Карло е полн со опасности што ги очекуваат велосипедистите. Најтешките фази беа остриот свиок "Фига" и ноќните тунели. Најопасната трка на шампионатот е ноќ. За оваа трка, се избираат 10 возачи, кои покажаа најдобри резултати за време на тренинзите. Ноќните натпревари се затвораат и последната тркачка патека на Формула 1.

Покрај трките, ние исто така препорачуваме посета на локални музеи ( Океанографски музеј , Музеј на Стариот Монако , Автомобилски музеј), Кнежевската палата и, се разбира, Казино Монте Карло .