Правила на играта на фудбалот

Фудбал - без претерување од најпопуларните спортски натпревари во светот. Голем број возрасни мажи и жени, како и деца од различни возрасти, ја играат оваа величествена забава со топката, која развива тимски дух, ја подобрува силата, агилноста и издржливоста и ја промовира социјализацијата.

Официјалните правила на играта на фудбалот се исклучително сложени и не се достапни за секое дете. Сепак, децата учат да ја играат оваа игра според нивните правила, користејќи само основни концепти и нотации. Како и да е, оваа тимска игра секогаш се покажува како невообичаено интересна, возбудлива и возбудлива.

Во оваа статија, ги доближуваме правилата за домашен фудбал за деца, преку кои секое дете ќе дознае што функционира тој, и како можете да му помогнете на вашиот тим да победи на овој тежок натпревар.

Правилата на игра на фудбал за деца

За играта на фудбалот, потребна е платформа за специјално ниво од не повеќе од 30-40 метри во должина и 15-30 метри во ширина. Преку дадената платформа е извлечена карактеристика што ја дели на 2 половини, а на страните се поставени 6 знамиња, од кои 4 се аголни и 2 се средни.

На краевите на правоаголникот се инсталираат или сликаат идентични порти со големина од 3-4 метри. Официјалната верзија на играта се состои од 2 половини од 45 минути, кои се одделени со пауза од 15 минути. Ако малолетничкиот фудбал се игра од многу мали деца, кои во тоа време може да се уморат, времетраењето на полувремето често се намалува на 15 минути, додека времетраењето на одморот е само 5 минути.

Пред почетокот на натпреварот, сите учесници се поделени во 2 екипи, од кои секој има ист број на играчи од 4 до 11, во зависност од договорите постигнати помеѓу страните. Останатите момчиња во исто време можат да седнат на клупата и да чекаат на ред.

Секој член на тимот во фудбалот врши одредена функција. Во овој случај, улогите помеѓу играчите може да се дистрибуираат на различни начини - секој тим мора да има еден голман, еден или повеќе напаѓачи, како и играчи од средниот ред и бранители. На почетокот на играта, секој играч го зазема своето место на теренот, врз основа на избраниот аранжман.

Како по правило, играта започнува со многу. Со негова помош се утврдува кој тим први ќе ја започне играта и кој ќе ја одбере портата независно. Во друга верзија, топката ја игра судијата, а тимот веднаш влегува во играта, која успеа да ја добие првата.

Во секој случај, играта започнува од средината на теренот, каде што капитенот на еден од тимовите или судијата влегува во топката во играта. Во иднина, во текот на играта, учесниците се обидуваат да го доведат до најблиску до целта на својот противник и да постигнат гол, како и да не им дозволат на играчите на "непријателскиот" тим на својата половина од теренот.

Според правилата, игра со рака во фудбал од страна на сите играчи, со исклучок на голманот, не е дозволено. Поминете, застанете и одбрајте ја топката во оваа игра е дозволено само со нозете. Притоа, не можете да ги ставате секоја подножја еден кон друг или да ги оттепите другите момци со вашите раце.

Секое кршење на правилата во фудбалот веднаш се утврдени од страна на судија или неговиот помошник. Во зависност од тоа што се случи, играчот може да биде предупреден или отстранет од теренот. Покрај тоа, тим кој ги прекршил правилата, во фудбалот може да му биде доделен слободен удар или казна. Поени постигнати за голови постигнати како резултат на таквите штрајкови ги пресметува победничкиот тим на исто ниво со други поени.

Во случај кога, врз основа на две половини, резултатот од натпреварот не е определен, според правилата, во фудбалот се доделува дополнително време. Во меѓувреме, потребата за ова се појавува само во случај кога играта мора нужно да биде победник. Во пријателски натпревари е дозволено нерешено.

Исто така, ви предлагаме да ги прочитате правилата на играта во пионерскиот шут.